Ošetření kořenových kanálků (endodoncie)

Z názvu vyplývá, že jde o ošetření uvnitř zubu. Jedná se o techniku ošetření zubních kořenových kanálků, které se následkem zubního kazu nebo úrazu zubů nebo jiného poškození zubní dřeně (nervu) infikují a zub začne bolet tak, že se na něj nedá dokousnout ani se ho dotknout a někdy dojde k otoku měkkých tkání. Toto ošetření je zásadní pro další prognózu zubu a jeho další fungování. Je to velmi náročné ošetření a musí se provést velmi důkladně, aby celá vnitřní část kořene byla dobře zbavená infekce a  aby nevznikalo po několika letech riziko reinfekce  tzv. "zubní váček". To je značná komplikace s bolestmi a někdy i ztrátou zubu.

Zub po ošetření kořenů může roky bezproblémově sloužit dál, ale musí být ošetřen kořenovou inlejí (čepem) a korunkou nebo minimálně onlejí, aby se obnovil tvar zubu a jeho funkčnost bez rizika rozlomení. Přesné protetické ošetření velmi přispívá k omezení rizika reinfekce kořenů.

Protože dobré ošetření vyžaduje hodně času a drahé speciální  nástroje a přístroje (Reapex, endomotor),  je finančně náročnější. Pochopitelně je nutná  erudice  a zkušenost lékaře. Zánět se nejčastěji léči dvoufázově, kdy při prvním čištěni kořenů se aplikuje léčivá látka do kořenů (1335,- na jeden zub) a  v druhé definitivní fázi se kořeny plní spec. čepy a hmotou. (1360,- / jeden kořen).

Pro zajímavost, pojišťovny tuto nejen časově náročnou práci hradí v částce cca 280,- kč za  jeden kořen!!  A to dohromady za všechny návštěvy, které jsou nutné. U stoličky to znamená práci dohromady  cca 90-120 minut, pokud má být zub dobře ošetřen a za to lékař dostane od ZP  3x 280,- kč. Posuďte sami kde je problém úspěšnosti nebo neůspěšnosti léčení kořenových kanálků. Hodně zubů se totiž musí kvůli špatně ošetřeným kořenům vytahnout, vzniklá mezera nahradit můstkem nebo implantátem, což je 2- 4x dražší než kdyby tam původní zub zůstal a dobře se ošetřil.